Догляд за паркетом Київ

Догляд за паркетом Київ –  вологості і деформації деревини!

Створення та контроль оптимального мікроклімату в приміщенні.

Вологостійкість деревини!

Те, що дерево здатне поглинати, утримувати і віддавати накопичену вологу, відомо вже давно. При цьому на величину вологості деревини істотно впливають температура зовнішнього середовища і відносна вологість повітря. Взаємозв’язок цих двох факторів визначається як рівноважна вологість.

Там, де необхідно з’ясувати можливу вологість деревини, що знаходиться досить тривалий час в певних умовах, то звертаються до спеціальних таблицях рівноважної вологості. Ці таблиці містять дані, що показують зміни величини вологості деревини, виходячи з коливань параметрів температури повітря в приміщенні.

Так, при стабільній температурі в приміщенні +200 С і відносній вологості навколишнього повітря 50%, показник рівноважної вологості буде дорівнює 9,2 відсотка.

Відносна вологість повітря в приміщенні,%

t / влажность 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 65
10 3,7 4,6 5,5 6,3 7,1 7,9 8,7 9,4 10,2 11,1 12,1
15 3,6 4,5 5,5 6,3 8,1 7,8 8,6 9,3 10,1 11,0 12,0
20 3,5 4,5 5,4 6,2 7,0 7,8 8,5 9,2 10,0 10,9 12,0
25 3,5 4,4 5,3 6,1 6,9 7,7 8,4 9,1 9,9 10,8 11,8
30 3,4 4,3 5,2 6,0 6,8 7,5 8,2 8,9 9,8 10,6 11,6

* У таблиці виділені кольором значення вологості, оптимальні для деревини.

З огляду на, що дані параметри відповідають найбільш сприятливим умовам перебування людини в приміщеннях, вони прийняті в якості базового значення рівноважної вологості деревини (9%) для масивної дошки і паркету. Таких параметрів дотримуються у нас і в країнах Європи. Це дозволяє, відштовхуючись від величини фактичної вологості паркету або масивної дошки та показників мікроклімату в даному приміщенні, спрогнозувати його можливу поведінку в необхідних умовах. Коли рівноважна вологість значно перевищує фактично виміряну для деревини, то підлога буде жолобитися і утворювати «чашки», якщо нижче – то неминуче розсихання дощок підлоги.

Необхідно врахувати, що паркет або масивна дошка (якщо збірка статі була проведена з жорсткою посадкою на фанеру) схильні до істотних ризиків:

  • здуття підлоги в разі збільшеного вмісту вологи в повітрі приміщення (актуально для весняно-осіннього періоду);
  • утворення щілин усушки при всиханні паркету (актуально для опалювального періоду).

Уход за паркетом

Слід обов’язково взяти до уваги що догляд за паркетом в Києві, порода дерева, а також вид розпилу (радіальний або тангентальний) значно впливають на швидкість зміни величини вологості деревини. Якщо порівняти час, за яке вологість дуба і бука зміниться всього на 2% (з 9 до 11%), то для дуба це складе 40 діб, а для бука – тільки 12 діб. Як бачимо, у бука процес зміни йде швидше більш ніж в три рази. Показник швидкості зміни кількості вологи в деревині вкрай важливий, тому що чим вище швидкість, тим сильніше деревина схильна до деформацій і більш «примхлива» в роботі. Як правило, цей недолік властивий деревині з бука і клена, дещо менше «вередує» ясен. Найбільш швидко волога проникає в деревину з торців, тому саме на торцях усушка дошки проявляється найпомітніше.

Деформація деревини

Дерево по своїй суті – анізотропний матеріал, так як в різних напрямках його властивості не однакові. Тому при обробці дерева потрібно враховувати, що деформація деревини в поздовжньому (вздовж стовбура) напрямку на порядок менше, ніж в поперечному. У той же час, деформація планок тангентального розпилу буде більше в два рази, ніж для радіального.

Для визначення приблизної величини деформації можна використовувати таке співвідношення: зміна вологості деревини (збільшення або зменшення) всього на 1% веде до зміни товщини і ширини планок в середньому на 0,25% (для тангенціального і радіального напрямків). Так, деформація дощок шириною 130 мм при зміні їх вологості тільки на 1% складе майже 0,32 мм. При цьому зміна ширини дощок, зібраних «плаваючим» способом, призводить до утворення щілин усушки уздовж стін, а при складанні на фанеру – уздовж рядів.

При сезонних переходах від зими до літа реальна величина деформації дощок може бути досить значною. Так, в приміщенні з централізованим опаленням, при відсутності додаткового зволоження і при температурі 200 ° С, зміна відносної вологості навколишнього середовища з 30% (взимку) до 70% (влітку або восени) призведе до зміни рівноважної вологості дерев’яних виробів з 6,2% до 13 %.

Оптимальний мікроклімат: створення та контроль.

  • На зимовий період встановити зволожувач повітря, щоб підтримувати в приміщенні необхідну вологість повітря.
  • Встановити в кожному приміщенні термогігрометр для одноразового контролю величини відносної вологості навколишнього середовища і температури.
  • Використовувати наведену вище таблицю для розуміння і відстеження стану дерев’яних елементів інтер’єру (двері, підлогу, вікна і т.п.).